تبلیغات
سپید پر رنگ - فرش سپید - فاطیما بهارمست - امیر کاظمی - سارا رسول زاده - کیوان ساکت اف - اشکان خیل نژاد - بهار واقعی مردمان، در ظهور امام زمان است (پست ثابت)

http://upload.tehran98.com/img1/ae4bt72gr4l8yor4mcra.jpg

مجله زندگی شیک : السلام علیک یا ربیع الأنام و نضره الایام، حیات معنوی و بهار واقعی در زندگی انسان یعنی وجود امام معصوم، همان طور که با آمدن بهار زمین مرده حیات دوباره می گیرد، در زمان ظهور امام مهدی (عج) نیز انسانیت حیاتی دوباره می گیرد. امام زمان (عج) با القاب بسیار زیادی در آیات و روایات مورد خطاب قرار گرفته اند، با اندکی دقت و ظرافت در معنای این القاب اولین نکته ای که در می یابیم این است که حضرت در بسیاری از موارد با القابی که معنای حیات بخشی می دهد خوانده می شوند، القابی مانند ماء معین، ربیع الانام، نضره الایام و ...

بر آن شدیم تا با حجت الاسلام نائینی، کارشناس و مشاور در مباحث مهدویت دلیل این امر را جویا شویم.

وی با اشاره به این نکته که اغلب صفاتی که برای امام زمان به کار برده شده است، به موضوع حیات و زندگی از جنبه معنوی مرتبط می باشد گفت: حیات معنوی در زندگی انسان یعنی وجود امام معصوم در زندگی انسان، با دقت در بهار طبیعت می بینیم که زمین مرده و خشک شده پس از مدتی با آمدن باران و بهار زنده می گردد و حیات دوباره می گیرد.

حجت الاسلام نائینی افزود: در تعبیری که برای امام زمان با مضمون "السلام علیک یا ربیع الأنام و نضره الایام" نیز به کار برده شده است دقیقا به همین معنا مصداق دارد؛ یعنی اینکه با ظهور امام زمان حیات معنوی دوباره به جامعه انسانی بازگردانده خواهد شد.

وی با اشاره به این آیه قرآن که می فرماید: «یا ایها الذین آمنوا استجیبوا لله و لرسول اذا دعاکم لما یحییکم...» اظهار داشت: در این آیه خداوند می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید خدا و پیامبرتان را هنگامی که شما را می خوانند اجابت کنید، برای اینکه حیات دوباره بگیرید...»

ارتباط با امام زمان باعث حیات معنوی انسان می شود

کارشناس و مشاور در مباحث مهدویت معتقد است: ارتباط با امام زمان باعث حیات معنوی انسان می شود که این حیات در جنبه های مختلف زندگی از جمله اخلاق، اقتصاد، فرهنگ، علم و... مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به روایتی در مورد زمان ظهور امام زمان گفت: در روایات است وقتی حضرت می آیند دست مبارکشان را بالای سر بندگان خدا حرکت می دهند تا اینکه عقل مردم جمع شود و اخلاق مردم تکمیل شود.

نائینی تأکید کرد: حیات معنوی در زندگی انسان یعنی رسیدن به کمال اخلاق، همان طور که پیامبر اکرم نیز می فرمایند: انما بعثت لمکارم الاخلاق؛ یعنی اینکه تمام فرستادگان و حجت های خداوند بر روی زمین برای کامل شدن اخلاق انسان ها آمده اند و برای آنکه آنان را به سر منزل مقصود که همان حیات طیبه است برسانند.

اگر اخلاق به کمال برسد دارای حیات می شویم

وی تصریح کرد: در زمان ظهور امام زمان وقتی که انسان ها تحت تربیت امام قرار می گیرند به حیات معنوی خود می رسند؛ همان طور که در دعای ندبه که به تعبیر مقام معظم رهبری یک دوره دوران ظهور امام زمان را به تصویر کشیده است و این تربیت مورد آرزوی انسان کامل قرار گرفته است.

نائینی با اشاره به فرازی از دعای ندبه افزود: در قسمتی از این دعا می خوانیم: این طامس آثار زیغ و الاهواء، یعنی کجاست آن آقایی که دروغ و تهمت را ریشه کن می کند؟ واضح است که اگر انسان بخواهد جامعه ای مهدوی را در نظر بگیرد می توانند جامعه ای را تصور کند که در آن ریشه همه گناهان کنده شده است و در چنین جامعه ای است که بهار واقعی فرا می رسد.

وی عنوان کرد: مثلا در بحث اقتصادی که مقام معظم رهبری نیز امسال را به نام جهاد اقتصادی نامیده اند، در حال حاضر یکی از آفت های بزرگ اقتصادی که اکثر قریب به اتفاق سیستم های پیشرفته اقتصادی دنیا را آلوده کرده است بحث ربا است؛ خوب مسلم است که در زمان ظهور امام زمان اولین چیزی که در مباحث اقتصادی توسط حضرت آقا ریشه کن خواهد شد همین مسأله ربا است.

بشارت بهار، یعنی بشارت بهار معنوی که نشانه ای از حیات واقعی است

حجت الاسلام و المسلمین نائینی در پایان خاطر نشان کرد: اگر کمی در روایات مربوط به دوران امام زمان دقت و توجه نماییم کاملا مجاب خواهیم شد که چرا امام زمان را با القابی مانند ربیع الانام و نضره الایام مورد خطاب قرار می دهیم؛ دورانی که قرار است در آن تمامی گناهان ریشه کن گردد، برای انسان ها بشارت بهار است آن هم بشارت بهار معنوی که نشانه ای از حیات است؛ ولی خدا ماء معین است آب هم مایه حیات است و گوارایی به زندگی می بخشد، امام زمان آبی هستند در زندگی ما و ما هیچ گاه بدون آب معنوی نمی توانیم حیاتی معنوی داشته باشیم.


برچسب ها: بهار واقعی مردمان، در ظهور امام زمان است .، در ظهور امام زمان است (پست ثابت)،
ارسال توسط مدیریت
تبلیغات
http://up.skinak.ir/up/skinak/graphic/ready_banner/pack2/ads02_skinak_13.gif
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدومی؟!پیوند های روزانه
امکانات جانبی

setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان

X بستن تبلیغات